Jak dbać o trawnik? Wszystko, co musisz wiedzieć

10.10.2023

Każdy właściciel domu jednorodzinnego marzy o pięknym, zadbanym trawniku, który nie tylko dodaje uroku, ale też zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Teoretycznie pielęgnacja trawnika nie wydaje się zbyt dużym wyzwaniem; w praktyce regularne podlewanie to tylko jedna z kwestii, o których trzeba pamiętać, by móc cieszyć się zielonym, gęstym trawnikiem.

Jak zadbać o trawnik? Pierwszy krok – zakładanie trawnika

Aby móc cieszyć się piękny, trawnikiem, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, by był właściwie założony. Warto pamiętać m.in. o odpowiednim podłożu (ważna jest nie tylko jego jakość, ale też to, by powierzchnia była możliwie jak najbardziej płaska). Należy też zadbać o to, by przy sianiu trawy (a na takie rozwiązanie decyduje się więcej osób, niż na położenie trawy w rolkach) podłoże było możliwie ciepłe i wilgotne. Z tego powodu najlepiej siać trawę między końcem sierpnia a październikiem – choć dopuszczalne jest też zasianie trawy między kwietniem a majem. Czerwiec i lipiec są zazwyczaj zbyt suche i gorące, dlatego lepiej unikać zakładania trawnika w tych miesiącach.

Należy również pamiętać, że przed założeniem trawnika warto mieć choćby wstępną wizję całego ogrodu – tak, by później uniknąć zrywania trawy i dodatkowych prac. Aranżacja ogrodu nie należy jednak do łatwych zadań, dlatego też dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty. Osoby, które chciałyby mimo wszystko zaaranżować ogród samodzielnie, a w przyszłości być może zająć się projektowaniem ogrodów zawodowo, mogą zapisać się na kurs Aranżacja ogrodów.

Jak dbać o trawę? Zabiegi na trawniku

Założenie trawnika to niestety tylko połowa sukcesu. Konieczna jest również jego odpowiednia pielęgnacja – i nie chodzi wyłącznie o regularne podlewanie czy koszenie. Istotne są także właściwe zabiegi.

Pierwszym takim zabiegiem jest wertykulacja. Polega ona na usunięciu obumarłych części roślin (czyli m.in. obumarłych traw i pędów, z których może utworzyć się filc) oraz pionowym cięciu darni. Dzięki wertykulacji (którą najlepiej wykonać wiosną, po pierwszym koszeniu trawy) pozwala nie tylko na pozbycie się zanieczyszczeń i poprawienie estetyki trawnika, ale też na odpowietrzenie gleby i zwiększenie dostępu do światła, tlenu i wody.

Innym zabiegiem, który warto stosować, by cieszyć się pięknym trawnikiem, jest aeracja. Wykonuje się ją w celu spulchnienia podłoża i pobudzenia korzeni traw – zabieg ułatwia bowiem roślinom pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby. Oprócz tego aeracja ogranicza też rozwój chorób grzybowych, a nawet – zapobiega łatwemu odkształcaniu się trawy pod naciskiem stóp.

Mniej popularnym, ale wciąż istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także piaskowanie trawnika. Polega ono na posypaniu murawy cienką warstwą różnorodnego piasku; dzięki temu polepszają się właściwości fizykochemiczne gleby.

Oprócz wymienionych zabiegów należy oczywiście pamiętać o regularnym koszeniu, podlewaniu i nawożeniu. Przy pielęgnacji trawnika najważniejsza jest zresztą regularność i wiedza, kiedy najlepiej wykonać dany zabieg – dzięki temu utrzymanie trawnika w dobrej kondycji nie powinno być trudne.